About the author

Related Articles

4 Comments

 1. 1

  محمود نظری

  با تشكر از آقاي حاجي زاده كه خاطرات دوران كودكي را زنده كرد فراموش نمي‌كنم زماني كه ماه مبارك رمضان در چنين ايامي بود و مادر بزرگ پدرم نيز فوت كرده بود. مانوه‌ها كه در خانه پدر بزرگم بوديم از پدرانمان خواستيم برويم هاها كنيم وهديه بگيريم، ولي پدران ما در ابتدا اجازه ندادند برويم و دليل آنرا عزادار بودن عنوان نمودندولي بعداً رضايت دادند كه صرفاً به چند خانه اطراف برويم و جاي دورتر نرويم. ولي ما نوه‌ها كه بچه بوديم به اين درخواست آنها توجه نكرديم و تا خانه‌هاي بالاي ده نيز رفتيم. وقتي به خانه برگشتم از ما پرسجو شد كه كجا رفتيد ما نيز جاهايي كه رفته بوديم براي پدرمان گفتم و آنها گفتند مگر قرار نبود شما راه دور نرويد و ما رابابت اين موضوع سرزنش كردند كه چون مادر بزرگ و ما به قول خود عمل نكرده بوديم. دست آخر پدرم براي اينكه خود را راضي نمايد گفت بچه همانند بزغاله است كه به سرعت از يك محلي به محل ديگر مي‌رود و كاري به آن نمي‌شود كرد

  Reply
 2. 2

  روح الله عسکری

  مطلب بسیار جالبی بود

  Reply
 3. 3

  علی مصلحی

  ممنون جناب حاجی‌زاده گرامی!
  اشاراتی از این دست که اخیرا به همت جناب آقای «نظری» و حضرتعالی، به نوعی رویکرد تارخی جدیدی برای سایت تعریف نموده، کاری ارزشمند و قابل ستایش است. شایسته است همت دوستان بیشتری پیگیر چنین رویکردی شود تا این آثار پیش از آنکه زمینه‌های یافتن و منابع در دسترس خود را از دست نداده بازیافت و ثبت شود. ظاهرا از بزرگی نقل شده است که برای استیلا بر ملتی باید ابتدا تارخ آنها از آنها گرفت و ناگفته پیداست که تاریخی که ثبت و ضبط نشده باشد بهتر قابل از دست دادن است. همین «خرده‌فرهنگ‌ها» و تارخ‌ها تشکیل دهند و اجزا سازنده تاریخ یک ملت و یک کشور است.
  چنانکه آقای «حاجی‌زاده» در متن اشاره و در پاورقی ارجاع داده اند، واژه «هوم‌بابا» ربطی به مراسم‌های اهالی وادقان نداشته و معادل واژه«هاها» در مراسم مردم کاشان است. اجازه بدهید عین مطلب را از [url]http://vadeghan.info/مقالات-اختصاصی-وادقان/۷۴-آیین-هاها-در-ماه-رمضان-.html[/url]عینا نقل کنم:
  « آيين هاي ماه رمضان در كاشان ” هوم بابايي” يكي از آيين هاي پسنديده و انساني كه از قديم در ماه مبارك رمضان در كاشان برگزار مي شده و امروزه هم كم و بيش برگزار مي شود آيين سنتي مذهبي هوم بابايي است.
  اين رسم قديمي اغلب توسط بچه ها و جوان ها از شب اول ماه رمضان آغاز و تا شب پانزدهم كه مردم كاشان به آن ” شب نيمه ” مي گويند ادامه دارد.
  به اعتقاد مردم كاشان در شب نيمه ماه رمضان امام حسن (ع) و امام حسين (ع) به در خانه پيامبر گرامي اسلام (ص) رفتند و بعد از كوبيدن در سوره ” والشمس (سوره ۹۱ قران كريم)” را خواندند و پس از خواندن سوره والشمس جد و پدر مادر و تمام مسلمانان را دعا كردند.
  پيامبر بزرگوار اسلام (ص) و حضرت علي (ع) هم براي تشويق حسنين مقداري خوراكي به آن دو بزرگوار دادند براي همين اين مراسم در فرهنگ عامه مردم جايگاه ويژه اي پيدا كرده است هر دسته ي هوم بابايي از چهار تا بيست نفر و گاهي بيشتر تشكيل مي شود و هر محله براي خود دسته اي دارد.
  اين عده بنا به قول و قراري كه بين خودشان مي گذراند بعد از افطار در محل معيني جمع مي شوند و از بين خود يك صندوق دار و يك ميدان دار انتخاب مي كنند.
  وظيفه صندوق دار جمه آوري پول يا خوراكيهايي مثل برگه زرد آلو برگه قيصي جوزقند كلوچه خرما گردو و بادام است.
  ميدان دار هم بايد خوش صدا باشد وئ وظيفه اش خواندن ابيات هوم بابايي است. بقيه جوانها و بچه ها هم بايد همصدا ميدان دار را همراهي كنند.
  پس از انتخاب صندوق دار و ميدان دار بچه ها سه صلوات بلند مي فرستند تا اگر از افراد گروه كسي جا مانده باشد حاضر شود. پس از اينكه همه جمع شدند از اولين خانه هوم بابايي را آغاز مي كنند.
  در خانه را مي كوبند و پس از شنيدن جواب ميدان دار شروع به خواندن مي كند و بقيه جواب مي دهند: هوم بابايي از آيين هاي ماه رمضان در كاشان
  ميدان دار: امشب شب نيمه است كه ما ميهمانيم
  بچه ها: هوم بابا هوم بابا
  ميدان دار: از ما حرجي نيست كه ما طفلانيم
  بچه ها : هوم بابا هوم بابا
  ميدان دار: بشقاب را پر از كلوچه و حلوا كن
  بچه ها: هوم بابا هوم بابا
  ميدان دار: بردارو بياربه دامن ماها كن
  بچه ها : هوم بابا هوم بابا
  بعد از خواندن اين اشعار ميدان دار شروع مي كند به دعا كردن صاحب خانه و بچه ها آمين مي گويند:
  ميدان دار: حق عمرش بده بچه ها: آمين
  ميدان دار: بركتش بده
  بچه ها: آمين
  ميدان دار: سروريش بده
  بچه ها: آمين
  ميدان دار: تاج سرش بده
  بچه ها: آمين
  رسم هوم بابايي تا نيمه شب ادامه پيدا مي كرد و پس از سر زدن به تمامي خانه ها صندوق دار آنچه از پول و خوراكي جمع آوري شده را ميان افراد تقسيم مي كند و گاه پول و هداياي جمع شده در هوم بابايي بين افراد نيازمند محل تقسيم مي شود.
  در برخي محله ها هم صرف باز سازي آب انبار و ديگر بناهاي عام المنفعه مي شود. شب آخر نيز صورت يكديگر را بوسيده و از خدا مي خواهند كه زنده بمانند تا در رمضان سال بعد هم موفق به انجام اين آيين سنتي مذهبي بشوند.»

  Reply
 4. 4

  مهدي

  سلام.باز هم از اين نكات بنويسيد جالب بودند.

  Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2014 Powered By Wordpress, Goodnews Theme By Momizat Team